Technologia szyfrowania VMPC

VMPC to algorytm niezależny, zaprojektowany przez Bartosza Żółtaka, wywodzi się z działalności naukowej, nie jest promowany przez żadną instytucję rządową ani korporację. Będący dziś standardem algorytm AES jest wspierany przez amerykańską agencję rządową NSA (Agencję Bezpieczeństwa Narodowego).

Odpowiedź na pytanie, jakiemu algorytmowi lepiej powierzyć ochronę swojej prywatności - niezależnemu czy popieranemu przez agencję rządową - należy do użytkownika.

VMPC jest technologią kompleksową. Posiada indywidualnie zaprojektowany algorytm zarządzania kluczem (KSA - Key Scheduling Algorithm) oraz indywidualnie zaprojektowany schemat uwierzytelnionego szyfrowania (MAC - Message Authentication Code).

Algorytm AES, w przeciwieństwie do VMPC, nie posiada standardowo określonego algorytmu zarządzania kluczem ani schematu uwierzytelnionego szyfrowania. W każdej implementacji algorytmu AES mogą być użyte do tych celów inne algorytmy.

Użycie niewłaściwych algorytmów może prowadzić do drastycznego obniżenia bezpieczeństwa. Dla przykładu wciąż wiele aplikacji używa algorytmu AES w trybie ECB. jest to karygodny błąd rodzący ogromne zagrożenie dla szyfrowanych danych. Takich aplikacji należy unikać.

Ocenę, czy lepiej korzystać z technologii zaprojektowanej kompleksowo czy też z kombinacji kilku różnych algorytmów należy także do użytkownika.